



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 5.08 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 35 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Logic Type | Bipolar |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Nominal Supply Current | 42 mA |
| Input Current | 100 µA |
| Number of Output Lines | 1 |
| Function | Shift Register |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 666
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68223
Ext.Price$0.68223
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68223 | $0.68223 |
| 10 | $0.49159 | $4.91590 |
| 25 | $0.44286 | $11.07150 |
| 50 | $0.41506 | $20.75300 |
| 100 | $0.38900 | $38.90000 |
| 300 | $0.36836 | $110.50800 |
| 500 | $0.34881 | $174.40500 |
| 1000 | $0.33599 | $335.99000 |
| 3000 | $0.32113 | $963.39000 |
| 5000 | $0.30692 | $1534.60000 |
